Ismerjük meg egymást!
A kultúra, a művészet bizonyára a Te életedben is fontos szerepet játszik. Nem kevésbé a sérült, az értelmi fogyatékos emberek életében.
Gondoltad volna, hogy ők ugyanúgy rajzolnak és festenek, mint ép társaik, ugyanúgy táncolnak, énekelnek és zenélnek, mint más amatőr művészeti csoportok, sőt, színpadi játékot is játszanak? Teszik ezt ott, ahol élnek, a szociális intézmények művészeti csoportjaiban, a speciális iskolák szakköreiben, a napközi otthonok foglalkozásain és más kulturális műhelyekben.
Nemmindegyembereknek
Meg tudnánk-e fogalmazni kézzel fogható, egyszerű emberi elmével megérthető módon, mi is a kultúra? Miért fontos, kiről és kiknek szól? Képzeletbeli skálánkon vajon hol helyezkednek el például a különféle művészetek, mint életünk részesei? Jean Kennedy Smith nem túlzó kijelentését idézzük, amikor azt mondjuk: „A művészet mindenkié.”
Ahány féle ember, annyi művészeti ágazat, megannyi megmutatkozási lehetőség, önkifejezési eszköz. Táncolhatsz fél lábbal, festhetsz kerekesszékben ülve, formálhatsz alakokat hangok nélkül, és bújhatsz más bőrébe a színpadon csökkent értelmi képességekkel.
25 éves a Magyar Speciális Művészeti Műhely Egyesület! 1994. január 11-én, Andornaktályán 26 szociális intézmény képviselője és 52 magánszemély, akik valamennyien elkötelezettek voltak az értelmi fogyatékos emberek művészeti nevelésének fontossága mellett, megalapították Egyesületünket. Köszönet és hála az alapítóknak! Hisszük, a tény, hogy eddig eljutottunk – hozzátesszük: közösen – arra ösztönöz mindnyájunkat, hogy van tovább is…
Ahogy eddig, úgy a 25. évben is szeretnénk tagjaink megelégedettségére szolgálni, és az elmúlt évekhez hasonlóan, évről évre egy kicsit többet adni. E két szóra épül 2019. évi programtervünk: szeretnénk tagságunk igényeit szolgálni és szeretnénk tagjainknak adni.
Nem minden a pénz, de esetünkben jó, ha VAN, mert így egy olyan évet tervezhettünk, amely túlmutatott lehetőségeinken. Sok év után most mondhattuk el, hogy úgy adtunk tagjainknak, hogy volt miből gazdálkodni.
Az EMMI szociális államtitkársága és az FSZK, az EMMI kulturális államtitkársága és az NKA, meg a NEA milliós támogatásai lehetővé tették, hogy a rendezvényeinket meglehetős biztonsággal hirdessük meg, és finanszírozzuk.
Egyesületünk az éves programterv közzétételével elindítja 2018-as évét, melynek alapján már tervezhetőek tagintézményeink programjai is. Ezúton ajánljuk figyelmetekbe képzéseinket, táborainkat, fesztiváljainkat.
Azt kell mondjuk, az utóbbi idők egyik legeseménydúsabb évére készülünk, szinte minden hónapra tervezünk egy-egy képzést, tábort, fesztivált, köszönhetően az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásának.
Szándékaink szerint ez évben is számos lehetőség várja tagjainkat, melyek hívószava a képességek fejlesztése.
30 év. A veszprémi fesztivál után írtam a 20 évről, hiszen az MSMME jelenlegi formáját 1994-ben vette fel, de az ős műhely 1987-ben kezdte meg működését.
Nagyon sok minden történik ilyen hosszú idő alatt. Például történt egy rendszerváltozás. Az Egyesület 3. évében szocializmusról kapitalizmusra váltott Magyarország. Ez idő alatt az MSMME-nek volt három elnöke. Volt kilenc miniszterelnökünk, sok ágazati miniszterünk, illetve államtitkárunk. Cserélődő főnökök, kollégák. A ránk bízott emberek is cserélődtek, és a királykisasszonynak is ma már inkább a boszorka a szerepköre. És közben jöttek új királykisasszonyok is. És természetesen mi is 30 évvel beljebb kerültünk az időben.
Egyesületünk az éves programterv közzétételével elindítja 2017-es évét, mely nem teljes ugyan, néhány rendezvény egyeztetés alatt van még, de úgy gondoljuk, ennek alapján már tervezhető az év.
Bár továbbra sem rendezett működésünk, szándékaink szerint ez évben is számos lehetőség várja tagjainkat.
Március utolsó hetében ismét Esélyegyenlőségi napokat szervezünk Egerben. Része ennek a Szakmai továbbképzés, amit ismét kedvezményesen hirdetünk meg tagjainknak, és a hétvégi Népdal- és Néptánctalálkozó, mellyel a 30 éve indult kezdeményezésre emlékezünk. Merthogy 30 év, 30 fesztivál…